KLİNİK PİLATES

KLİNİK PİLATES, kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklardan (skolyoz ve kifoz gibi omurga sorunları, kas spazmları, fibromiyalji, bel ve boyun fıtıkları, donuk omuz, omuz eklemi, kas ve tendon yaralanmaları, menüsküs, ön çağraz bağ yaralanması v.b gibi diz problemleri, kalça problemleriv.b.) korumak ve tedavi etmek amacıyla uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür.

Pilates sıkılaşmaya yönelik egzersizler olarak biliniyor olsa da aslında uzman bir FİZYOTERAPİST eşliğinde uygulanan KLİNİK PİLATES, duruş bozukluklarından eklem ağrılarına, kronik bel, boyun ve sırt ağrılarına, duruş bozukluğu ile ilişkili birçok iç organ problemlerine, solunum sıkıntısına yol açan hastalıklara (astım v.b) kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde büyük öneme sahip kişiye özel egzersizler bütünüdür.

Klinik pilates standart fizik tedavinin ardından tamamlayıcı olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir hastalığı veya şikayeti olmayan, yalnızca egzersize başlamak isteyen sağlıklı bireylere de muayene sonrasında klinik pilates uygulanabilmektedir. Yumuşak doku romatizması ve obezite hastaları da pilates ile tedavi edilebilmektedir. 30–60 yaş arası uzun yıllar hareketsiz kalmış kişiler de kas-iskelet sistemlerini geliştirmek için pilates programına alınmaktadır.

KLİNİK PİLATES TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Tüm günü masa başında geçiren ofis çalışanlarında, omurganın yanlış kullanımı nedeniyle oluşan sırt ve bel ağrılarında da klinik pilates kullanılmasına rağmen uzman olmayan kişilerin yanlış yönlendirmesi ile kişiler, ciddi zararlar görebilmekteler. Klinik pilates, reformer adı verilen özel bir yatak veya zemin üzerinde yapılmakta olup tüm kaslar aynı anda, dengeli bir şekilde çalışması temeline dayanmaktadır. Pilates programında karın, sırt, bel, kalça ve bacak kasları kuvvetlendirilerek  özel nefes teknikleri eşliğinde denge egzersizleri yapılmaktadır. Klinik pilatesten en yüksek faydayı sağlamak için egzersiz programına düzenli devam etmek, sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü büyük önem taşmaktadır. Ayrıca omurgayı ve vücut mekaniğini doğru kullanmak ile ofis ergonomisine özen göstermek de gerekmektedir.

NASIL UYGULANIR?

Klinik pilates, Etkili olabilmesi için en az dört hafta boyunca, haftada iki-üç gün uygulanmalıdır. Klinik pilates, programı bir doktor veya fizyoterapist eşliğinde, hastanın sağlık sorununa özel olarak planlanmaktadır.

MAT PİLATES

Minder üzerinde ve grup çalışmaları ile yapılabilen egzersizler bütünü olarak tanımlayabileceğimiz mat pilates, her yaştan ve her cinsiyetten insanın rahatlıkla yapabileceği bir egzersizdir. 600’ün üzerinde hareket varyasyonu bulunan mat pilatesin temel amacı bedenin gelişimi de yardımcı olmak, beden kontrolünü sağlamak ve düzgün bir postür elde etmektir.

Egzersizlerin temel ilkelerinin belirlendiği hareketler pilates stüdyolarında uygulanmaktadır. Temel nefes alma tekniklerinin, konsantrasyon çalışmalarının ve core kaslarının çalışması temeli ile hareket eden mat pilates bugün birçok kişinin daha sağlıklı bir hayat tarzı kurmasına yardımcı olmaktadır.

Mat Pilatesin Prensipleri

Sadece bir egzersiz olarak tanımlanamayacak olan mat pilates aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Beden sağlığı ve bütünlüğü için özel hareketlerin derlenmesi ile oluşan pilates hem bedensel hem de ruhsal açıdan birçok faydaya sahiptir. Pilatesin yalnızca beden için değil ruhsal dünyamız için de faydalı olmasının nedeni ise pilatesin temellerini oluşturan ilkelerden kaynaklanmaktadır. Pilatesin temel prensipleri aşağıdaki gibidir:

 • Kontrol: Pilates hareketleri vücudun tamamını kontrol altına almayı gerektiren hareketlerden oluşmaktadır. Pilates yaparken bütün egzersizlerde kişi bedenini hissedebilir ve gözlemleyebilir. Bu sayede kişi hareketler esnasında tamamıyla bedeniyle bütünleşmektedir.
 • Nefes: Pilatesin sağlıklı bir şekilde faydalarını gösterebilmesi için doğru nefes tekniklerinin kullanılması oldukça önemlidir. Egzersizler esnasında hareketlerle uyumlu olarak nefesimizi kontrol ederiz. Ve doğru nefes alıp verme sayesinde vücudumuzun ve kanın temizlenmesi sağlanmaktadır.
 • Merkezleme: Pilates hareketleri yapılırken doğru merkezleme bedende esneme ve uzama sağlar.
 • Akıcılık: Pilates hareketleri kendi içerisinde bir bütünlük ve ahenk taşır. Doğru nefes alma ile birlikte hareketler birbirleri ile akıcı bir şekilde uygulanmaktadır. Hareketler belirli bir kontrol ve akışkanlık içerisinde gerçekleştirilir.
 • Keskinlik: Pilates hareketleri yapılırken hareketlerin keskin bir şekilde ve net olarak yapılması kişinin kendisi içinde bütünleşmeyi sağlamaktadır.
 • Konsantrasyon: Pilates beden ve ruh bütünlüğünü sağlayan en önemli egzersiz sistemlerinden birisidir. hareketler esnasında sağlanan konsantrasyon ile kişi beden ve zihinsel bir farkındalık içerisinde olmaktadır. Bu da bedenimizi ve duygularımızı daha iyi kontrol altına almamızı sağlamaktadır. Zihinsel ve bedensel konsantrasyon pilatesin sonuçlarını kat kat artıracak bir unsurdur.

Mat Pilatesin Faydaları

Düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde pilatesin faydaları çok kısa bir süre içerisinde kendisini göstermektedir. Doğru ve düzenli yapılan pilatesin kişinin beden ve ruhunda yaratacağı bir takım olumlu yönler aşağıdaki gibidir:

 • Core kaslarına yönelik yoğun egzersizlerin bulunduğu pilates kaslarda güç ve esnekliği artırır
 • Eklem ve kemiklerin korunmasını sağlar.
 • İleriye dönük yaralanma ve sakatlanmaları engeller
 • Vücut duruşunu düzeltir
 • Kronik ağrılara iyi gelir
 • Sırt, bel ve boyun ağrılarını iyileştirir
 • Kronik skolyoza iyi gelir
 • Metabolizmayı düzenler
 • Doğru nefes alma teknikleri ile aynı zamanda kişinin ruhsal dengesini de düzenler
 • Konsantrasyon ve odaklanmayı artırır
 • Duruşun daha düzgün hale gelmesi ile birlikte kişinin kendisine olan özgüveni de artar
 • Denge ve koordinasyonun gelişmesini sağlar
 • Sıkı ve ince bir bedene sahip olmayı sağlar
 • Kalori yakımı ile fazla kalorilerden kurtulmayı sağlar
 • Boyun ve bel fıtığına iyi gelir. Ama bu konuda mutlaka eğitimli ve profesyonel eğitmenlerle çalışmak gerekmektedir.
 • Bedenin esnekliği artar.
 • Pilates ile nefes açma taktikleri sayesinde zihnin daha çok rahatlaması sağlanır.
 • Birçok psikolojik ve ortopedik rahatsızlığa karşı kişide iyileşme sağlar
 • Stres, gerginlik, depresyon ve anksiyete ile mücadele etmeye yarar

Mat Pilatesin Avantajları Nelerdir?

Mat pilates ve reformer pilates sahip oldukları hareket çeşitliliği ile birçok avantaj yaratmaktadır. Bu avantajlardan bazıları:

 • Mat pilatesteki egzersizlerin hepsinde yerçekimine karşı koyacak tek unsur kişinin bedenidir. Reformer pilatesten farklı olarak mat pilateste bedenin kontrol ve verimliliği tamamen kişinin motivasyonuna bağlıdır.
 • Mat pilateste yapılan egzersizler kişinin bütün kas gruplarının çalışmasını sağlar. Top, çember ve pilates lastiği gibi aparatlarla yapılan ekipmanlarla hareketler tüm bedene odaklanmaktadır.
 • Reformer pilates bireysel derslerle yapılırken mat pilates grup dersleri ile de gerçekleştirilebilmektedir. Aletli pilateste eğitmeninizin size göstereceği hareketleri uygularken bu derslerin birebir yürütülmesi gerekmektedir. Eğer birebir dersler yerine grup dersleri daha çok seviyorsanız mat pilates sizin için daha uygun olacaktır.
 • Mat pilateste ihtiyacınız olan ekipmanlar da daha basittir. Yalnızca bir mat, pilates topu, pilates çemberi ve lastiği ile rahatlıkla 600’ün üzerindeki mat pilates hareketlerini yapabilirsiniz.

Mat Pilates Zayıflatır mı?

Mat pilatesin esas amacı zayıflamak değildir. Ancak 600’ün üzerinde hareket çeşitliliği olan mat pilates düzenli bir şekilde yapıldığı noktada bedende bütünlüklü olarak bir incelme ve toparlanma yaşanmaya başlar. Ayıca mat pilates farklı seviyelerden oluşmaktadır. Başlangıç seviyesindeki hareketlerle vücut belirli bir miktarda kalori yakarken ileri seviyelere geçtikçe yakılan kalori miktarı da artmaya başlar. Dolayısıyla asıl amacı zayıflatmak olmasa bile pilates birçok egzersizden daha fazla kilo vermeye yarayan bir hareketler bütünüdür. Ayrıca kilo vermenin dışında toparlanmış ve daha dinç bir vücut elde edilir. Üstelik postür düzelmesi de sağlayan pilates daha dik ve daha zarif bir duruş sağlamaktadır.

Mat Pilates İle Daha Kaliteli Bir Hayat Mümkün

Sadece bir mat, pilates topu, çemberi ve lastiği ile gerçekleştirebileceğiniz mat pilates hareketleri ile hayatınızı tamamen değiştirebilirsiniz. Güne daha aktif ve dinamik bir şekilde başlamak, strese karşı daha korunaklı olmak ve kas ve kemik sağılığınızı artırmak sadece düzenli bir şekilde matlı pilates ile mümkün. Siz de hayat tarzınızı değiştirmek ve daha kaliteli ve sağlıklı bir hayat istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve matlı pilates dersleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Whatsapp