SIKÇA SORULAN SORULAR?

MANUEL TERAPİ
Manuel terapi ağrı yapar mı?

Manuel terapi uygulaması hiçbir şekilde var olan ağrıya ek ağrısız bölgede ağrı hissettirmez, can yakmaz.

Manuel terapi zararlı mıdır?

Alanında uzman fizyoterapistler tarafından yapılan değerlendirme oldukça önemlidir.
DSÖ verilerine göre yılda iki kere yaptırmanın fizyolojik açıdan oldukça önemli olduğu kanıtlanmıştır.
Kimler için uygun değildir?
İleri düzey kemik erimesi, ileri düzey diyabet, hamilelikte 3.ayından sonra ve kırık, tümör şüphesi olmayan bireylerde gönül rahatlığıyla uygulanabilir.

Tedaviden hemen sonra fayda görür müyüm?

İlk uygulama ile yüzde 25 ilerleme görülür ve bu fark fizyolojik biyolojik değerler normale dönmeye başladıktan yani tedaviden 30 saat sonra iyileşme görülür.

Kaç seans almak etkilidir?

Akut travmalar tek veya birkaç seans yeterli olabiliyorken, kronik durumlarda bu süreç birkaç haftalık tedavi gerektirebilir. Elbette ki kişiye göre bu süre değişiklik gösterebilir.

ORTOPEDİK PROBLEMLER
Pediatrik ortopedi nedir?

Çocukluk çağındaki doğumdan veya sonradan ortaya çıkan ortopedik rahatsızlıkların tedavisinin yapıldığı bölümdür.

Çapraz bağ yırtılması nasıl tedavi edilir?

Özellikle futbol ve basketbol gibi sporlarda görülebilen çapraz bağ yırtılmaları, yırtılmanın derecesine göre tedavi edilir. Yırtılma şiddetli değilse fizik tedavi, şiddetliyse cerrahi yöntem tercih edilir.

Ortopedi ameliyatları sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyatın türüne göre değişir. Dirsek kaynaklı yaralanmalar ile ayak kaynaklı yaralanmalarda farklı şeylere dikkat etmek gerekebilir. Bu nedenle doktorun tavsiyelerine göre hareket etmek önemlidir.

Kalça protezi hangi hastalıklarda kullanılmaktadır?

Kalça protezleri romatizmal hastalıklar, kireçlenme, tümörler, ileri yaş kalça kırıkları, çocuklukta karşılaşılan kalça çıkığı ve büyüme plağı kayması, kanlanma gibi şikâyetlerde kullanılmaktadır.

Spor bel ve boyun ağrılarına neden olur mu?

Spor sırasında vücudun doğru kullanımı ve ısınma-soğuma egzersizlerine önem verildiği takdirde tam tersine ağrılara iyi gelebilir.

Skolyoz düzelir mi?

Spor ve fizik tedavi tek başına bir tedavi yöntemi olmanın haricinde skolyozun neden olduğu ağrı ve duruş bozukluklarının önüne geçmek için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar fizik tedavi ile erken teşhis edilen skolyoz hastalıklarının düzeldiği gözlemlenmektedir.

Skolyoz ve Kifoz için videolara bakarak egzersiz yapmak doğru mudur?

Skolyoz ve kifoz oluşumu yalnızca kasların güçsüzlüğüne bağlı değildir. Çok daha karmaşık bir mekanizma yatar altta. Kişiye özel problemlerdir, bu nedenle genel olarak sunulmuş herhangi bir egzersiz videosu, resmi vb. skolyozu ya da kifozu düzeltmez, iyi gelmez. Aksine yanlış ve tetikleyici manevralar ile daha kötü sonuçlara yol açabilir.

KLİNİK PİLATES
Klinik Pilates neden fizyoterapist eşliğinde pilates?

Klinik pilates yani diğer bir adıyla fizyoterapist eşliğinde pilates, fizyoterapi uygulaması olarak veya fizyoterapi uygulamalarının tamamlayıcısı olarak kullanılabilir. Fizyoterapistler fizyoloji konusunda uzman ve bu konuda birçok eğitim almış kişilerdir. Çok ciddi rahatsızlıklarınızda mucize gibi gelebilecek fizyoterapist eşliğinde pilates ile ameliyata ihtiyacınız kaybolabilir.

Klinik pilates tedavi yöntemi midir?

Birçok hastalığa tedavi olmakla birlikte sadece hastalıklarda değil, sağlıklı bireylerde uygulanır ve terapi yöntemini de kapsar.

Aletli pilates mi Mat pilates mi?

Prensipleri aynı, uygulama yöntemleri farklıdır. Detaylı fark bilgisi alınır ve kişiye en uygun seçenek fizyoterapist eşliğinde belirlenir ve seçilebilir.

Hamile Pilates’in de diğer pilates yöntemlerine göre farklar nelerdir?

En temel fark; pilateste ağırlık merkezinin karın bölgesi, hamile pilatesinde ise pelvik bölgesi olması. Bu da tercih edilecek egzersizleri değiştiriyor. Doğumu ve hamilelik sürecini kolaylaştıracak kasların esnekliğini ve gücünü arttırırken aynı zamanda hamileliğin getirdiği ayak ve bel ağrısını azaltmaya yönelik çalışılır.

EGZERSİZ TEDAVİSİ
Genel egzersiz önerilerine uymak fayda sağlar mı?

Her egzersiz fayda sağlamayabilir. Genel olarak önerilen egzersizler belli bir ortalamaya göre hazırlanırken, fizyoterapist eşliğinde kişiye, hastaya ve hastalığa özel egzersiz tedavisi ile fayda görmek mümkün ve doğru olandır.

Whatsapp