Reformer

PİLATES

Reformer Pilates Nedir?

Normal pilatesten oldukça farklı olan Reformer Pilates, mat kullanımı yerine aletlerin yardımıyla yapılmaktadır. Özel olarak tasarlanmış aletler sayesinde vücudun “kendi ağırlığıyla” güç, dayanıklılık ve esneklik kazanmasını hedeflemektedir.

Aletli pilates sistemi, Alman doktor Joseph Pilates tarafından keşfedilmiştir ve eski dönemlerde bir çeşit terapi yöntemi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise sağlıklı bir omurga, fit bir görünüm ve dayanıklı bir bedene ulaşma hedefiyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Aletli Pilates’in mekanizmasındaki yaylar; kişinin vücuduna, yaşına, boyuna, kas ve kemik sistemine özel olarak ayarlanır. Bu mekanizma sayesinde hem fiziksel hem de mental olarak iyileşmenizi öngören pek çok egzersiz hareketi yapılmasını mümkün hale gelir.

Egzersizler; oturarak, yatarak, ayakta durarak, yan yatarak, baş aşağı sarkarak, itme-çekme hareketleri yaparak çeşitlendirilir. Egzersizin uzunluğu ve çeşitliliği tamamen bireysel olarak kişinin vücut tipine uygun şekilde ayarlanır. Birkaç hafta içinde bölgesel olarak incelme ve sıkılaşmaları fark edeceğinizi vadeden aletli pilatesin sağlıklı bir postür için birçok faydası bulunmakta!

Reformer Pilatesin Faydaları

  1. Güç ve Direnç Kazandırır

Kendi vücut ağırlığınızla ya da yer çekimine karşı çalıştığınızda kas ve kemikleriniz güçlenir. Vücudunuzun her bölgesi Reformer Pilates’in etkisi altında aktivite gösterir. Bu sayede dayanıklılığınız artar, enerjik hisseder ve güne zinde başladığınızı fark edersiniz.

  1. Esnekliğinizi Arttırır

Yaptığınız çeşitli hareketler sonucunda kaslarınız gevşer ve ilk başta yapmakta zorlandığınız hareketleri zamanla kolaylıkla yapabildiğinizi gözlemlersiniz. Reformer Pilates; esnekliğin artmasına, zedelenmelerin ve sakatlanmaların önüne geçilmesine yardımcı olur.

  1. Omurganızı ve Duruşunuzu İyileştirir

Aletli pilates egzersizleri düzenli olarak uygulandığında omurga dikleşir ve duruş bozukluğuyla gelen problemlerde iyileşme görülür. Skolyoz gibi eğri omurga hastalıklarının tedavisinde de aletli pilates önerilmektedir.

  1. Nefesi Düzenler

Aletli pilates, egzersizler esnasında doğru noktalarda, ritmik bir şekilde nefes alıp verme alışkanlığını geliştirmeyi hedefler. Doğru nefesle yaşam standartlarınız iyileşir ve nefes farkındalığınız gelişir.

  1. Kas Gelişimine Yardımcı Olur

Birkaç seansla kaslarınızın güçlenerek şekillendiğini fark edebileceğiniz Reformer Pilates, baz aldığı her egzersizde kaslarınızı çalıştırmayı hedefler. Bu nedenle bölgesel ve bütünsel olarak kaslarınızdaki gelişimi fark etmeniz mümkündür.

  1. Vücut Dengesine Katkıda Bulunur

Özellikle havada asılı durma pozisyonlarında kontrolü ve dengeyi sabitlemeyi öğrettiği için Reformer Pilates vücutta denge bilincini oluşturmaya yardımcı bir yöntemdir. Odaklanmanızı, vücudunuzu test etmenizi ve sınırlarınızı keşfetmeniz sağlar.

  1. Mutlu Hissetmenizi Sağlar

Yükselen adrenalin seviyesiyle birlikte yaptığınız egzersizler mutluluk hormonlarınızın harekete geçmesine yardımcı olur. Kendi bedeniniz için bir şeyler yapmanın bilinciyle günden güne geliştiğinizi, güçlendiğinizi ve sağlıkla çevrelendiğinizi fark ettiğinizde Reformer Pilates hayatınıza dahil olduğu için kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmeniz mümkün olacaktır.

Reformer Pilates’e Nasıl Başlayabilirim?

Reformer Pilates hakkında bilgi sahibi olduktan sonra pilates merkezleri veya salonları hakkında araştırmalar yaparak size uygun, ortak bir dilde buluşabileceğiniz bir eğitmenle pilates derslerine başlayabilirsiniz. Herhangi bir sağlık probleminiz varsa bunu eğitmeninizle paylaşmanız oldukça kritiktir.

Konsantrasyonu, dengeyi, doğru nefesi, vücudu kontrol altına alarak güçlendirmeyi öğreneceğiniz Reformer Pilates’i hayatınıza dahil ederek arzu ettiğiniz fit ve sağlıklı görünüme kavuşabilirsiniz.

Whatsapp